Kontakt

Liceum Ogólnokształcące
im. Marii Skłodowskiej-Curie
w Starym Sączu

ul. Partyzantów 15
33-340 Stary Sącz

tel. 18 446-05-83
fax  18 446-05-83

e-mail:

lostarysacz@poczta.internetdsl.pl

Start 70-lecie
Jubileusz 70-lecia Szkoły

Sobota 6 października 2018 roku była dniem szczególnym. Nasze Liceum hucznie obchodziło swoje 70-te urodziny. Przygotowania trwały długo i angażowały całą społeczność szkolną, by nadać uroczystości odpowiednią rangę. Na zaproszenie Pana Dyrektora i Komitetu Organizacyjnego odpowiedzieli absolwenci naszej szkoły gromadząc się tłumnie w dniu obchodów naszego święta. To oni stworzyli niesamowitą atmosferę tego spotkania. Świętowanie rozpoczęliśmy  w budynku szkoły, skąd po krótkim spotkaniu wyruszyliśmy do kościoła św. Elżbiety na uroczystą Mszę Świętą Jubileuszową. Nad bezpieczeństwem przemarszu czuwali: przedstawiciele policji, Pani Agnieszka Leska, Pani Małgorzata Dorula i Pan Kamil Głębocki oraz nasi licealiści. Główna część obchodów Jubileuszu odbyła się w klimatycznie udekorowanym  budynku Centrum Kultury i Sztuki im. Ady Sari w Starym Sączu, na którą licznie przybyli zaproszeni goście, a wśród nich: Przewodnicząca Sejmiku Województwa Małopolskiego Pani Urszula Nowogórska i Radny Sejmiku Pan Stanisław Pasoń, Starosta Nowosądecki Pan Marek Pławiak, Dyrektorzy Wydziału Oświaty i Sportu Starostwa Powiatowego w Nowym Sączu Pan Artur Rola i Pani Bożena Mynarek, władze miasta w osobach Pana Burmistrza Jacka Lelka i Wiceburmistrza Pana Kazimierza Gizickiego, Dyrektor Delegatury Małopolskiego Kuratorium Oświaty w Nowym Sączu Pan Dariusz Leśniak, delegacja z partnerskiej szkoły - Gimnazjum w Novej Spiskiej  Vsi na Słowacji z Panem Dyrektorem Jozefem Kacengą na czele, dyrektorzy szkół powiatowych i dyrektorzy zaprzyjaźnionych szkół z Gminy Stary Sącz. Nie mogło również zabraknąć poprzednich dyrektorów Liceum, emerytowanych, byłych i obecnych nauczycieli oraz pracowników szkoły, a także przedstawicieli Rady Rodziców i młodzieży.

 

Wielką Galę Jubileuszową rozpoczęła znana i lubiana kapela góralska Ciupaga, która porwała wszystkich brawurowym wykonaniem swoich popularnych przebojów. Zaskoczeniem dla wielu była wiadomość, że w składzie zespołu znajduje się czterech naszych absolwentów. Trudno powiedzieć, że Ciupaga to  goście specjalni, to po prostu nasi!!! Gospodarzami Gali była Magdalena Potoniec - absolwentka Liceum z 2017 roku i Bartłomiej Szewczyk – uczeń klasy III c. Od prawie 40 lat towarzyszy nam sztandar, którego i teraz nie mogło zabraknąć. Byliśmy świadkami uroczystej chwili, w której uczniowie klas pierwszych składali przyrzeczenie na sztandar szkoły. Nad tą częścią uroczystości czuwali opiekunowie Samorządu Szkolnego – Pani Alicja Czermińska i Pan Kamil Głębocki.  Pod kierunkiem Pani Małgorzaty Jawor, Pani Iwony Rychlewskiej i Pani Teresy Szewczyk młodzież przygotowała znakomity montaż poświęcony burzliwej postaci jaką była patronka szkoły Maria Skłodowska-Curie, ilustrowany archiwalnymi zdjęciami i fragmentami najnowszego filmu o naszej noblistce. W montażu podziwialiśmy  uczniów klas trzecich: Isabellę Jończyk, Kingę Kurowską, Sylwię Nowak, Grzegorza Gądka, Bartłomieja Szewczyka i Michała Szewczyka. Uśmiech na twarzy gości pojawił się także podczas wykonania piosenki kabaretowej przygotowanej przez Wiktorię Malik i towarzyszących jej Piotra Konstantego i Artura Janusza. Na koniec Kinga Kurowska swoim fantastycznym głosem i zaprezentowanymi  piosenkami wycisnęła z  naszych oczu niejedną łzę. Jej ostatnia propozycja pt. „Pożegnanie absolwentów” zamknęła oficjalną część uroczystości.

W dobrze wszystkim znanym budynku szkoły przy ulicy Partyzantów 15 odbyła się dalsza część spotkania. Powitaniom, uściskom, wspomnieniom oraz łzom szczęścia i wzruszenia nie było końca… Każdy gość otrzymał zestaw pamiątkowy, o co zadbały Pani Urszula Kubowicz i Pani Wiesława Legutko oraz nasi uczniowie.  O wydawnictwo okolicznościowe i rozgłos medialny zatroszczył się Pan Paweł Jochymek. Ostatnim punktem programu był Bal Absolwentów. Przy dźwiękach znanych przebojów, goście mieli okazję przenieść się w czasie, do studniówek organizowanych niegdyś w szkole. O piękną dekorację szkoły i klimatyczny wystrój budynku kina postarały się Panie: Alicja Czermińska, Patrycja Grudzień-Dubiel, Agnieszka Jankowska, Magdalena Sroka, Monika Wardęga i Aneta Ząbek.. Podziękowania należą się także uczniom, szczególnie uczniom klasy IIIa, odpowiedzialnym za imponujący efekt końcowy. Jak na urodziny przystało szkoła została obsypana prezentami, a wśród nich: Złote Jabłko Sądeckie dla Pani Heleny Domańskiej - byłej wicedyrektor, Srebrne Jabłka Sądeckie dla Pana Stanisława Bieniasa – byłego dyrektora naszej placówki oraz dla emerytowanych nauczycieli – Pani Małgorzaty Prusek i Pana Mieczysława Zagórowskiego, nagroda Starosty Nowosądeckiego dla Pana Dyrektora Krzysztofa Szewczyka i promesa na 2000złotych, nagroda Pana Starosty dla Pani Alicji Czermińskiej i Pani Teresy Szewczyk, medal Polonia Minor  otrzymany z rąk Przewodniczącej Sejmiku Województwa Małopolskiego Pani Urszuli Nowogórskiej oraz upominki od Pana Burmistrza i dyrektorów zaprzyjaźnionych szkół, w tym od Pana Dyrektora Jozefa Kacengi.

To niezwykłe spotkanie  odbyło się dzięki wsparciu finansowemu firm: Bestpol, BJM, BJleather, Piwniczanka, Gabinet Weterynaryjny T. Śmierciak.

Szkoda, że to już koniec… Za 10 lat kolejny jubileusz. Żadne słowa nie są w stanie oddać emocji, które nam towarzyszyły. Zdjęcia mówią same za siebie…


 


LO Stary Sacz 2011